Hát igen, holnap elutazok Nyíregyházára, így kimarad a kedd, szerda, csütörtök este megint leszek!:)
Egyébként a növényekről: Nőnek mint a bolondgomba!!!!! A SHM cserépben már van 10 centis, tehát 2 centit nőtt tegnap óta. Amilyen a szerencsém pont szerdán fognak virágozni. A /2-es sorozat mágneses tagja egész jól csírázik föld alatt szerintem szerdán jön ki ez is.
Majd írok élménybeszámolót, addig is Kellemes Nyulat!!!
Szép napunk van ma, bár címet nem tudtam kitalálni. Sőt a bejegyzés sem lesz hosszú, ma valahogy nem jön belőlem a szó. Tehát, mai méréseim után megállapítottam, hogy a mágnesnek igenis van hatása a növényekre, mégpedig gyorsabban nőnek tőlük. Az én mérésemben az látszik, hogy nagyjából napi 1 centit nőnek a mágneses növények, míg a kontroll kb. fél centit. Ez lényeges különbség, mivel még mindig csak 8 centis a legnagyobb szár!
....akkor már igen nagy lennék. Mai nap a helyi egyik hipermarket parkolójában volt egy veterántalálkozó, ahova kivittük a család legöregebb veteránját, egy 88 éves Citroen B2-est. Gondoltam rá, hogy rakok fel képet, de lusta vagyok, így majd talán holnap. Nah de vissza a a növényekre. Igen gyorsan nőnek, napi több mint 1 centit!!! Megint átlagoltam, és az eredmény még mindig ugyan az, csak az átlagok különbsége nő.
Íme egy táblázat az értékekből (bocsi a feliratok miatt, nem a legjobb ez a táblázatkezelő)
cserepek | kontroll | stonehengemágnes | körbemágnes | alulmágnes |
átlagok | 4,1cm | 5,16 cm | 4,46cm | 3 cm |
A táblázatból is látszik, hogy az a cserép, ahol a magok körül vannak a mágnesek, egyre nagyobb különbség van a kontrollhoz képest. Bár lehet, hogy 1,05 centi nem tűnik soknak, de ez csak az átlag. Kontrollban a legnagyobb szár 4,5 centi magas, a shm-ben pedig 7!!! Így már erősebben érzékeltethető a mágnes hatása.
Hát igen, a címmel arra próbálok célozni, hogy ezek a növények nőnek mint a bolondgomba. Tegnap előtt óta kb. 1,5 centit nőtt az összes. Ja, és egy fontos dolog: FUKUSHIMA NEM JUTHAT EL HOZZÁNK!!!! Elnézést kérek a csupa nagybetűért, csak zavarni szokott, ha baromságot beszélnek. Nah de visszatérve a kutatáshoz, nagyon nőnek, és szerintem 2 héten belül lesz virág. Itt van néhány kép a mostani állapotról:
Összes cserép:
SHM cserép:
SHM cserépen kívül:
Alul mágnes:
Távtartós:
Mai nap rövid jellemzése: Marha meleg van, és végre tavaszi szünet! Holnap bejegyzés nem lesz, Budapesten leszek a bátyámnál, de majd pénteken bepótolom! Egyre gyorsabban nőnek a növények, de ez egyértelmű, hiszen melegszik az idő, és a napos órák száma. Mai mérésből csináltam egy átlagolást, következőkben ezt láthatjátok:
A cserépben lévő szárhosszok átlaga:
Kontroll: 1,825 cm
SHM: 2,29 cm
Cserépen kívüli körbe mágnes: 2 cm
Alul mágnes: 1,6 cm
Ebből is látszik, hogy a mágneses cserepek jobban nőnek, bár még lesz több mérés, és meglesz ez a mérés is ismételve.
Végre itt a jó idő, a sok napsütés, meg ahogy a cím is említi már kezdenek levelek fejlődni! Az adatok alapján mégsem rontottam el a kísérletet a nem megegyező földszinttel. Stone Henge Mágnes, továbbiakban SHM, cserepemben nőnek, és még mindig jobban, mint a Kontroll, kísérlet szempontjából pedig ez a lényeges. Biológia tanárom azt javasolta, hogy majd nézzem meg a növények gyökérzetét, azokban van-e változás. Mivel egyszer már volt egy ilyesfajta eset, tudom, hogy míg egy sima gyökérzetű növények (távtartós) kb 5 centi volt a gyökere 12 nap után, addig egy SHM magnak kb 4,5 centi, viszont 6 darab volt neki egy helyett. Holnap jelentkezem, addig egy-két kép a mai állapotról.
Kontroll cserép (4 hajtás)
SHM típus (5 hajtás)
Cserépen kívüli körbe mágnes. (2 hajtás)
Mag alatt mágnes. (2 hajtás)
Hát igen. Szegény babjaim penészesek voltak, így a növénytemetőbe (kukába) helyeztem át őket. Plusz, még rájöttem, hogy bár ugyanolyan mélyen vannak a magok, az első körös sarkantyúka kontroll, és Stone Henge Mágnes típus nem olyan magasan van... Így nem kap annyi napfényt, így szinte esélytelen, hogy a mágnes kitudja fejteni a hatását teljes erejéből. Ezért ebből a kettőből ültettem egy /2-es típust, és ők lesznek a hiteles mérési eredmények, de persze az eredeti sorozatot is mérem naponta. A 2. napszám lesz a második mérésnek az aktuális napja. Szerintem ez a sorozat gyorsabban jön ki, mivel melegebb van.
Végre eljött a tavasz, úgy látom a növényeim is megérezték ezt. Ma 3 hajtás bujt elő, és legalább még 1 fog majd holnap előjönni!!! Eddig kontroll növény még nem jött ki a földből, viszont az 1-es típusú sarkantyúkának holnapra már az összes hajtása föld felett lesz, a 3-mas típusú (ahol a magok alatt van a mágnes) már 2 hajtása látta meg a napvilágot. Viszont a bab "visszafordult". Amikor kimentem megnézni őket, és felírni a méreteket, már nem volt meg a hajtása, leástam egy kicsit, és lefele nő. Biztos a gyököcskéje volt, csak kicsit eltévedve nőtt. Zárásként az új hajtásokat lefényképeztem, itt láthatók:
(Ott zöldellik ami holnap fog kihajtani)
Remélem látszik, egymás alatt van a két hajtás.
Szép napot! A cím mindent elárul, két hajtás látott napvilágot a mai napon. Az mindkettő azonos cserép típusban, a "Stone Henge Mágnes" cserépben hajtott ki, de az egyik végre bab!!!! A másik sarkantyúka így már hárman vannak abban a cserépben. Remélem marad ilyen az időjárás, és akkor valószínűleg gyorsabban is nőnek, ma kellemes 16°C volt. A sarkantyúka hajtásoknál új mérési módszert vezettem be, azért, mert a görbe hajtások egyenesednek ki, így már a teljes hajtáshosszt mérem. Babnál nincs ilyen gond, alapból egyenes a hajtás. Befejezésként két kép a hajtásokról:
Üdvözletem! Ha hihetünk az időjósoknak, holnaptól jön a tavasz. Végre a növényeim kapnak átlagnál kicsit több napot.Bár A "Stone Henge Mágnes" cserép nagyon elkezdett nőni, a nagyobbik hajtás 1,3 centis, a kisebbik tartja a 0,2 centis növekedést, így már 1 centiméteres. A napokban először tudtam melegebbet, 12°C-ot mérni. Zárásként egy kis zene. Sajnos az eredeti klipet nem lehet beágyazni, így maradt a dalszöveg videó.
Szebb napot! Tegnap megint nem írtam, szokták mondani, a lustaság nagy úr. Nah de a mai nap fontos egy nap! Sarkantyúka "Stone Henge Mágnes" cserépben kijött a második föld feletti hajtás, és rögtön 0,8 centivel kezdett. Az első hajtás tartja a szokásos napi 0,2 mm-s növekedését így most 1,2 centi. Nem lepődnék meg ha lassabb lenne a növekedés a következő pár napban, mivel igen erőteljesen lehűlt a levegő, és a napos idő is csökken igen erőteljesen. Zárásként a két a 2 hajtásról.
Szebb napot! Akartam írni, hogy egész jó idő volt ma erre elkezdett szakadni az eső, és persze a szél pont a növényeimre fújja. Nem szeret engem, meg a kutatásom az időjárás, de remélem azért ennyi nem végzi ki szegényeket. Szóval, a sarkantyúka 1-es típusú cserepe, azaz a "Stone Henge Mágnes" vagyis amikor körbe van rakva a mag, kibújt a föld alól. A tegnapelőtti mérésem ezek szerint pontatlan volt, csak a legfelső magokat mértem, kiderül, hogy ebben a cserében van egy mag, aminek már majd 5 centis gyökere van, és ez tört felszínre. A képen a kis hőst láthatjuk, holnap jelentkezem.
Szép estét! Tegnap írtam, hogy rügyeznek a magok. Ennek utánanéztem, utánakérdeztem tanáraimnál, kiderült, hogy azok nem olyan rügyek, amik kijönnek a földből, hanem a gyököcskék. Ezek olyan részek, amikből később a gyökerek lesznek. Nem volt egy nagy poszt, de gondoltam megosztom veletek.
Szép estét! Tegnap tartottam egy "szabadnapot" így kimaradt, de nem volt látható változás szeles idő volt, sok napsütéssel, pont mint ma. Tegnap 17°C volt, ma pedig 16,5°C, bár én már várom a jobb időt.
Nah de mi is az első eredmény? Kíváncsi voltam, hogy is nőnek a magok, így kicsit "leástam" hozzájuk. Igen meglepő dolog fogadott. A babok egységesen nem nőnek, remélem csak még, de a sarkantyúkák erőteljes csírázásnak indultak. A kontroll cserépben már 0,5 centis a csíra, az 1-es típusnál (mágnesek a magok körül) 2 centis a csíra, 2-es típusnál (ugyanaz mint az előző csak cserépen kívül vannak a mágnesek) szintén 0,5 centisek a csírák, a 3-as típusnál (mágnesek a magok alatt) még nem kezdett el csírázni, végül a 4-es típusnál (távtartókon a mágnesek) 0,6 centisek a csírák. Főleg a 3-as típusúnál lepődtem meg, mert azt olvastam így nőnek jobban a növények, és nem kevésbé. Kíváncsi leszek a későbbi eredményekre, főleg arra, hogy melyik típus lesz a legeredményesebb.
Szép napot! Hát végre eljött a hétvége! Szeretek iskolába járni meg minden, de a jól megérdemelt pihenést sem vetem meg. Ma igen szeles idő volt, habár sütött a nap, így is csak 17°C volt a mérés időpontjában. Mivel a növények még mindig nem bújtak ki a földből, így egy kis zenét terveztem mára, ami miatt elindultam a környezetvédelem útján. A rendes videoklip megrázóbb, de azt nem lehet beágyazni az előadó által.
Szép napot! Ma itt igen napos idő volt, amikor mértem 26°C volt. Növénykéim még mindig nem óhajtottak kibújni a földből, így egy másik kutatásomat fogom ma népszerűsíteni. Ennek a kutatásnak a címe: "Metál zene története, fajtái, és elterjedése a mai világban". Ezt egy iskolai pályázatra, illetve a tegnap említett TUDOK poszterversenyre. Amit tudtuk segíteni, egy kérdőív kitöltése. Az alábbi linken elérhető pár kérdés, de sokat segít nekem. :)
www.kerdoivem.hu/kerdoiv/439333651/1/
Üdvözlök mindenkit. Mai nap sem történt semmi a növényekkel, időjárás főleg napos, de a felhők is megjelentek időnként, 5 órakor 19°C volt. Mivel ennyi nem lenne nagy bejegyzés, így egy reklámot csinálok, annak a szervezetnek, ami segítségével el tudtam indulni a kutatómunka terén. Ez a szervezet a Kutató Diákok Országos Szövetsége. Szervezet célja, hogy összegyűjtse a tehetséges, érdeklődő fiatalokat, és az olyan egyetemi tanárokat, kutatókat akik a kutatásuk egy részét "lepasszolnák" ezeknek a diákoknak. Így belekóstolhatunk, milyen az igazi kutatás. Az eredményeket különböző versenyen mutathatják be az ekkor már kutatódiákok. Leglényegesebb ezek közül a három TUDOK verseny. A konferencián a versenyzők először egy regionális fordulóban mérettetik meg magukat. 10 perc áll rendelkezésükre, hogy előadják a kutatásukat, ezután 5 perc van arra, hogy a zsűri illetve a közönség kérdéseire válaszoljon. Ezek a verseny másnapján pedig, a szekciónkénti versenyzőszámtól függően, kihirdetik kik jutottak tovább az országosra, ahol ugyanez a feladat, csak nagyobb tétért. Itt a legjobban vagy első díjat kaphatnak, ami 15 pontot jelent a felsőoktatási pontszámításnál, vagy nagy díjat, ami 35 pontot jelent. Másik verseny a poszterverseny, ahol egy tudományos poszteren kell bemutatni 5 percben a kutatást, és végül a harmadik az esszéverseny, ahol egy maximum 20 oldalban, írott irodalmi hivatkozásokkal kell bemutatni a kutatást.
Ha bárkinek az érdeklődését felkeltettem, további információkat az alábbi linken találhat:
Holnap jelentkezem, Jóéjt!
Good afternoon, ahogy mondja a művelt német. Hát ma igen változékony idő volt, hol sütött a nap, hol felhős volt az idő, bár a szél miatt igen hűvös volt. Jó hír, hogy az éjszakát túlélték a cserepek, szerintem nem nagyon lesz gond az ilyen szintű szélviharoknál. Csak 2. nap van, így a növényekről nem sok mindent tudok írni, remélem már mozgolódnak a magokban, és lassan nőnek kifelé! Mérés időpontjában éppen napos volt az idő, így 19°C-ot mértem. Nagyjából ennyi mára, itt egy zárókép mára, akkor fotóztam amikor hazaértem éppen.
Végre megjöttek a mágneseim. Napközben napos meleg időjárás volt. Nagyjából 26°C körül, de erre még később visszatérek. Tehát, délután amikor hazaértem, és megebédeltem rögtön vettem egy vödörnyi földet, és mentem fel a teraszomra ültetni. A mágnesek elég kicsik, 12x6x1,5 milliméteresek, elvileg másfél kilót bírnak megtartani. A képen látható a méretük.
Először a kontroll növényeket ültettem el. Erről kép nem készült, egyszerűen a cserép tetejétől 4 cm-re megtöltöttem földdel, beraktam a magokat és teljesen feltöltöttem földdel. Ezután következtek a mágneses cserepek. Először a "2-es típust" csináltam meg. Itt a magok köré helyeztem el a mágneseket, mindegyiket a déli pólussal befele. Ezt úgy oldottam meg, hogy egy rúdmágnes déli pólusához helyeztem mind a 60 mágnest, így megvolt, hogy a mágneseknek melyik oldala a nekem kellő déli. Képen látható az elrendezés már magokkal:
Miután megcsináltam ezt mindkét fajnál, jött a "3-as típusú " cserép, ahol az előzőhöz hasonlóan a magok köré helyeztem a mágneseket, csak ebben az esetben a cserépen kívül. Ezt kétoldalú ragasztóval oldottam meg.
Most jött a "4-es típusú " cserép összerakása. Itt a déli pólussal felfele raktam a magok szintje alá. Bevallom őszintén, ez volt a legnehezebb cserép, mert amikor már 5 mágnest nagynehezen leraktam és raktam volna az utolsó összeugrottak a mágnesek. Mindkét cserépnél nagyjából a hatodik alkalommal sikerült. A képen láthatjuk az első cserépben az elrendezést, amikor végre sikerült. Volt olyan, hogy már a földet szórtam rá, és akkor hallottam, hogy a mágnesek összeugrottak.
Végül jött az utolsó, az "5-ös típus", ahol a leendő szárszinten vannak a mágnesek. Ezt két hungarocell távtartóval oldottam meg. Mivel egy rétegben igen gyengék lettek volna, 2 réteget összeragasztottam, és közéjük hurkapálcát helyeztem, így viszonylag strapabíró lett. A cseréphez kétoldalú ragasztóval ragasztottam, és ugyanígy rögzítettem rá a mágneseket. Mivel a teraszon vannak elhelyezve a cserepek, így némi faragasztót is folyattam mind a mágnesekre mind a hungarocell tartók alá. Nem túlságosan szép, de hasznos darab. Íme a kép:
Miután mindegyiket elültettem, kétoldalú ragasztóval az alátéthez, végül az asztalhoz illetve az ablakpárkányhoz ragasztottam őket. Most jött a "vicces" rész. A meleg napos időből, hála a szentséges hidegfrontnak, lett 16,5°C és szeles idő. Remélem túlélik a cserepek holnapig, állítólag jobb idő lesz már. Záróképnek az összes cserépről készült képet raknám be, holnap jelentkezem!
Nah igen, elég érdekes cím, de szerettem volna egy poénnal kezdeni. Tehát miért is 0. nap? Holnap megjönnek a mágneseim, DPD futárszolgálat által, úgyhogy el tudom kezdeni a vizsgálatot. Mai nap megcsináltam minden előkészületet, amit csak tudok. Feltakarítottam a teraszomat, helyére raktam a műanyag asztalt, amin a cserepek lesznek, végül lemostam azt is. A képen láthatjuk, hogyan is néz ki a leendő mérési terület:
Látszik, hogy nem a legtisztább az asztal még így letakarítva sem, de alapozásra használtam, és néha mellé ment a festék. Az ablakpárkányra a kontroll cserepek fognak kerülni, hogy teljesen a mágneses mezőkőn kívül essenek.
Ezek után felcímkéztem a cserepeket. 10 cserepem van összesen, 5 darab mindkét növény fajhoz. Ebben az ötben az alábbiak vannak: Kontroll, 1-es, 2-es, 3-as, 4-es. Ezeket a jelzéseket az előző bejegyzésben írtam le, így még egyszer nem szeretném. Végül megszámoltam a magokat. A következő képeken a magokat, a cserépből egy mintát lehet látni. Az első képen látható mag a sarkanytúka, a másodikon a bab.
Mivel a hőmérsékletet is fel szeretném írni a kutatásban beszereztem egy egyszerű hőmérőt, amit az ablakpárkány árnyékos felére ragasztottam. Ezt láthatjuk a képen:
Nagyjából minden nap egy időben szeretném feljegyezni az adatokat, így 17:00 írom fel minden nap az adatokat (remélem sikerül is addigra hazaérnem). Felírom a hőmérsékletet, a páratartalmat, azt hogy milyen időjárás volt aznap (felhős, napos, stb). Ezek után felírom, mekkorák az adott növények. Természetesen az első időben nem lesz nagy méretváltozás, így csak hetente tervezem a fotózást. Holnap ültetés után beszámolók, addig is jó olvasást, és kellemes hétvégét, illetve ezt a pár órát ami vissza van belőle.
Üdvözlök mindenkit a blogomon!
Azért csináltam, hogy napi jelentkezéssel beszámoljak egy érdekes kísérlet állapotáról. A kísérlet lényege, hogy frissen ültetett növénymagokat, nálam sarkantyúka és bab, erős mágneses térnek teszek ki a növekedés során. Mivel nem tudom, hogy a mágneseknek hogyan kell elhelyezkedni a magokhoz képest, így négy beállítás lesz, plusz a kontroll cserép. Így fognak kinézni a cserepek, mindkét növénynél:
1. Kontroll, mágnes nélkül.
2. 6 darab mágnes, a mag körül, déli pólussal befele.
3. 6 darab mágnes, az előző elrendezéssel, csak ez esetben a cserép külső oldalán.
4. 6 darab mágnes, a magok alatt déli pólussal felfele.
5. 6 darab mágnes egy állványra helyezve, a szárszint környékén.
Mindegyik cserépben azonos számú mag lesz, és amit lehet egyformára csinálok, de sajnos a természetet nem tudom kijátszani. A kísérlet hétfőn kezdődik, akkor érkeznek meg a mágneseim.